Ljudje se o nas pogovarjajo, obrekujejo in opravljajo. In mi se zaradi tega lahko razburjamo, jezimo ali nas skrbi njihovo mnenje. Vprašanje je, ali se zaradi skrbi, razburjanja ali dokazovanja karkoli spremeni v našem življenju?
Ljudje o nas mislijo točno tisto, kar jim v tistem trenutku ustreza.
Če natolcujejo, opravljajo ali klevetajo, delajo to zato, ker jim prinese neko zadoščenje. Ne glede na to, kako ste dobri ali slabi, bodo o vas povedali tisto, kar jim v tistem trenutku paše, ustreza.
Ali imate na to kakršenkoli vpliv? Nimate.
Ali lahko preprečite? Največkrat ne.
Ali vas vrže iz tira? Ta odgovor veste vi.
Kaj se v nas zgodi? Lahko zamaje notranji svet vrednosti, vpliva na samopodobo, zbudi se občutje nezadostnosti, krivde, neustreznosti, sramu. To občutimo, če so ta čustva v nas in reakcija, občutenje je tako močno, kolikor je pristnih teh čustev.
Nekdo zamahne z roko in reče:
“Resno?”
ali karkoli podobnega in se s tem ne ukvarja. Druge zaboli tako močno, da reakcij nimajo več pod nadzorom. Telo aktivira stresne procese za prilagoditev in tako se lahko močno jezimo v sebi, razlagamo, iščemo podpornike, smo užaljeni, nemočni, v glavi se vrtijo filmi in vse to zelo, zelo škoduje telesu in psihi.
Lahko se borimo, glasno, jasno, na meji nasilnosti dokazujemo in ker delamo pod vplivom močnih čustev, si največkrat škodujemo. Različna razčiščevanja v živo, na socialnih omrežjih ne prinesejo zadoščenja, pravice, prave slike o določeni situaciji, ampak sliko o nas in naši osebnostni zrelosti.
Edina resna poteza je prijava kaznivega dejanja zoper čast in dobro ime.
Večina obrekovanja, opravljanja, natolcevanja je v mejah, kjer se ne boste odločili za prijavo. Razburjanje, soočenja, dokazovanje je bolj ali manj izgubljanje vaše energije in denarja. Druga stran bo zanikala, priče bodo poniknile, razložili vam bodo, da se preveč razburjate in dobili bodo novo kost, ki jo bodo lahko glodali naprej. Dobili bodo dovolj materiala, da se bodo še nekaj časa lahko ukvarjali z vami in ne s seboj.
Kaj torej lahko naredite?
Nobenega vpliva nimate na to, kaj si ljudje o vas mislijo ali govorijo. Na to vplivajo njihova občutja in prepričanja. Če se ne odločite za tožbo, se osredotočite nase.
Pogovorite se s sabo.
Iz slabega potegnite najboljše za vas.
Počistite občutke krivde, neustreznosti, občutke, da niste dovolj dobri, odstranite jezo.
Ne dovolite, da ljudje, ki vam nič ne pomenijo, vplivajo na vaše počutje in razpoloženje.
Kaj imate pravzaprav od tega, če soseda, sodelavka ali sorodnik o vas misli dobro ali slabo? Če vaške ali blokovske čenče čenčajo, jim pustite malo veselja.
1 thought on “Opravljanje in reakcije”
Kako “lepo” in “krasno”, bi bilo življene v dvoje, če bi se “oba”! Postavila pred ogledalo in se poglobila vase !!! In pri sebi “ločila”,zrnje od plevela. Šele, ko spoznaš “sebe” in se “prepoznaš” v čanku “Opravljanje in reakcije”! Se s strpnim pogovorom “ODNOS” lahko reši ! Ob različnem “razumevaju”! Je tud le enega “zgubljane” časa ! Brez “nuje” se pa še čevelj, sam ne obuje”! Hvala za “prijazne” in “koristne” nasvete ! Lp.! jt