Kako stresen bo dan, je v veliki meri odvisno od nas samih. Lahko še tako hitimo, dneva ne moremo raztegniti na 25 ur in več. Z dobro organizacijo smo učinkovitejši in uspešnejši. Še lažje in boljše pa nam gre, če imamo jasne prioritete.
“Kaj je v mojem življenju pomembno?”
Začnite pisati. Napišite, kaj vam je pomembno. Kljub temu, da sedaj mislite, da vam je pri tem vse jasno, boste presenečeni, ko bo napisali.
Kaj je pomembno v mojem življenju?
Zdravje, odnosi, otroci, partner, služba, dom, prijatelji, prosti čas, hobiji, potovanja, dopust, izleti, druženje … tako nekako.
Vendar se vsemu v enaki meri ne morete posvetiti, ker ne morete biti na petih mestih hkrati.
Kar ste napisali, sedaj oštevilčite po pomembnosti.
Kar vam je najbolj pomembno naj bo deset, kar vam je najmanj pomembno, naj bo ena.
Poglejte koliko desetic imate, koliko časa vam to pobere in kako lahko to strpate v vsakdan.
Premislite, ali so vaše prioritete pravilno postavljene. Kaj je na prvem mestu? Koliko stvari je na prvem mestu? Kako se odločite, ko prideta dve zahtevi, ki sta na prvem mestu?
Zdravje, partner, otroci, služba so verjetno na prvem mestu. Zdravje zato, da lahko funkcionirate, partner in otroci zato, ker jih imate radi in vam je pomembno, da so v redu, služba zato, ker je to vaša eksistenca. Ali?
Navadno se zatakne že pri partnerju ali službi.
Kako pomemben je partner?
Kako pomembna je v vašem življenju oseba, s katero se zbujate, s katero vam je lepo, prijetneje, varneje, udobneje, ki polni vašo čustveno posodo, da ste lahko sproščeni in brez skrbi?
Kako pomembna je služba?
Koliko dela vložite in koliko energije vam pobere?
Ali vam energijo pobira delo ali odnosi?
V službo hodimo zaradi denarja. V primeru, da ste delodajalec, lahko izbirate ljudi, s katerimi želite delati, če pa niste, ste pa med ljudmi, ki jih niste izbrali. Kaj pričakujete od šefa in sodelavcev? Kako pomembno je, kaj si o vas mislijo?
Prijatelji, hrepenenje po prijateljih, pričakovanja in razočaranja …
O prioritetni lestvici bi se lahko pogovarjali naslednjega pol leta. Poglejte, kaj ste napisali in se vprašajte, kaj želim spremeniti, pa ne morem.
Zakaj ne?
Kako bi se ob tem počutil?
Kaj želim doseči?
Česa se bojim?
Kaj me zadržuje?
Kaj bi se zgodilo, če bi naredil to, kar si trenutno ne upam?
Ali me zadržujejo prepričanja, ki niso ustrezna, ki ne koristijo ne meni, ne drugim?
O tem lahko premišljujete med tem ko pospravljate posodo v stroj, na poti v trgovino, med tekom ali tuširanjem. Izkoristite čas, ki vam je dan. Posvetite ga sebi. Nikomur ne boste nič vzeli.
Soočili se boste s hrepenenji, prepričanji, željami, strahovi, stisko …
In potem pride čas, da to predelate.